דיבוק באותיות ספר תורה – מה דין זכוכית קריאת ספר תורה עם דיבוק הנראה בזכוכית מגדלת?

ב"ה דיבוק באותיות ספר תורה – מה דין זכוכית קריאת ספר תורה עם דיבוק הנראה בזכוכית מגדלת?

מה דין דיבוק בספר תורה

שאלה: בקריאת ספר תורה אצלנו בבית הכנסת ראינו חשש דיבוק שבעיניים רגילות נראה שאין דיבוק בין האותיות אבל כשמסתכלים בזכוכית מגדלת נראה שיש דיבוק בין 2 אותיות בספר תורה, מה הדין האם הספר היה כשר או פסול?

תשובה: באופן עקרוני בספר תורה ובכלל בעינייני יהדות, סומכים על עיני בני אדם, והתורה לא ניתנה למלאכי השרת אלא לבני אדם עם עיני אדם. ולכן ההלכה היא שאם רואים את הדיבוק רק בזכוכית מגדלת ואילו בעיני אדם לא רואים דיבוק – אז ספר התורה כשר, ורק לטובת העניין טוב לגרד את הדיבוק.

אבל כל זה אם רק בזכוכית מגדלת רואים, אבל אם משתמשים בזכוכית מגדלת כדי לברר את הספר, או שכיום ירדה חולשה לעולם ובעיניים רגילות קשה לדעת אם יש דיבוק אז זכוכית המגדלת עוזרת לגלות לנו. ולכן סומכים במקרה שהזכוכית באה לעזור להשלים את קוצר ראייתינו.

להלן ציטוט מתוך הספר החשוב יריעות שלמה, חלק א' פרק ט' סעיף טז' בהערות: והנה בשו״ת שבט הלוי הנ״ל לחלק יצא, דהא דלא סמכינן על זכוכית מגדלת דווקא במי שיש לו ראיה טובה ובריאה, אבל כגון אנו הרבה פעמים משתמשים בזכוכית מגדלת כדי להשלים את קוצר הראיה שבעין, באופן כזה הזכוכית מגדלת אינה מעמידה את הראות רק על הראות הטבעית. וכן כתב מו״ר הגאון הנאמ״ן שליט״א(הרב מאיר מאזוז שליט"א)  בירחון אור תורה (תשמ״ו עמוד רל״א בהערה)

וז״ל: המנהג בתוניס כפי שראיתי אצל אמה״ג זצ״ל שאם נסתפקו אם יש דיבוק או פירוד וזה אומר בכה וזה אומר בכה מביאין זכוכית מגדלת ומסתכלים היטב. בתודה – שמעון כהן – סופר ומגיה מוסמך

נ.ב. ניתן לקרוא על לא ניתנה תורה למלאכי השרת – בקישור כאן

מתעניינים לגבי הזמנת ספר תורה? אז הגעתם לאתר הנכון!

שמי שמעון כהן, ואני סופר סתם מומלץ עם תעודה, כמו כן זכיתי לבנות אתרי יהדות ומחבר ספרי יהדות שונים.

אם אתם מחפשים כתיבת ספר תורה ספרדי באיכות ובכשרות עם תעודה ואחריות ישירות מהסופר עצמו

הגעתם למקום הנכון. אתם מוזמנים לקרוא את כל הפרטים עלי, איך והיכן מזמינים ספר תורה כנסו לעמוד הפרטים או להתקשר אלי ישירות – 053-3118666

שאלות ותשובות בנושא הלכות ספר תורה ופיטום הקטורת כנסו לכאן

כתיבת ספר תורה לעילוי נשמת

כמה עולה ספר תורה

כתיבת ספרי תורה

מצוות כתיבת ספר תורה

דיני רצועות תפילין

ספר תורה שחסרים בו תגים – מה הדין? מה דין דיבוק בספר תורה – שימוש בזכוכית מגדלת